توبیخ مدیری که سر پسربچه‌ها را تیغ انداخت
کد خبر: ٨٦٩٤١ تاریخ انتشار: ١٩ اسفند ١٣٩٧ - ١٥:٣٩
صفحه نخست » عناوين کل اخبار
توبیخ مدیری که سر پسربچه‌ها را تیغ انداخت

مدیر مدرسه‌‌ای در شوش که موی سر پسربچه‌های دبستانی را خط خطی کرد، ابراز پشیمانی کرده است. اهالی روستای سخی می‌گویند چندمین بار است که او دانش‌آموزان را به این ترتیب تحقیر می‌کند. برای او پرونده‌ای اداری تشکیل داده‌اند.

به گزارش وطن 24 به نقل از خبرگزاری ایلنا؛ خالی کردن موی سر پسربچه‌های دبستان "رقیه" در روستای سخی واقع در شوش، با اعتراض والدین کودکان همراه شده و بازتاب گسترده‌ای نیز در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی یافت.

اهالی روستا گفته‌اند بار چندم است که مدیر مدرسه موی بچه‌ها را تیغ می‌اندازد و شخصیت آنها را زیر سوال می‌برد.

خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از ساکنان روستای سخی نوشت: «چندین بار به مدیر مدرسه گفتیم و در جلسه اولیا و مربیان هم مطرح کردیم ولی ایشان به اعتراض ما توجه نکرده و این عمل زشت را تکرار می‌کند.»

پس از اعتراض والدین بچه‌ها، آموزش و پرورش شوش جوابیه‌ای منتشر کرد و اقدام مدیر مدرسه را به پیشگیری‌های بهداشتی نسبت داد. در این پاسخ آمده است: «در جریان اقدامات صورت گرفته در خصوص پدیده پدیکلوزیس (شپش) مدیر آموزگار مربوطه از دانش‌‌‌آموزان می‌‌‌خواهد تا موی سر خود را کوتاه کنند. متاسفانه چند نفر از دانش‌‌آموزان به تذکرات مدیر آموزگار مربوطه طی دو ماه متوالی توجه نمی‌‌‌کنند‌.»

آموزش و پرورش شوش با ابراز تاسف از این که مدیر مدرسه شخصا بخشی از موهای بچه‌ها را کوتاه کرده، از دعوت او برای ادای توضیح خبر می‌دهد: «مدیر مربوطه از این اقدام ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند و مدیریت این شهرستان نیز نسبت به توبیخ کتبی وی و درج در پرونده پرسنلی نامبرده اقدام می‌کند. پرونده این شخص نیز در حال طی روال اداری است و پس از انجام اقدامات تکمیلی به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان ارسال خواهد شد.»

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، پیش‌تر گفته که ماشین کردن موهای پسربچه‌ها با نمره چهار، مانع جدی نشاط در مدارس است.

تراشیدن بخش‌هایی از سر پسربچه‌ها در مدارس ایران به عنوان تنبیه، در دهه شصت و هفتاد بسیار رایج بود و اکثر دانش‌آموزان آن دوران تجربه خط انداخته شدن و خالی شدن بخشی از موهای خود در مدرسه را از سر گذرانده‌اند.

اولین پیامد چنین رفتاری، عادی‌سازی رویکردهای تحقیرآمیز و تمسخرآفرین در میان کودکان است و این در حالی است که در آیین‌نامه اجرایی مدارس، قانونی مبنی بر تراشیدن موهای سر دانش‌آموز پسر وجود ندارد. مقامات آموزش و پرورش می‌گویند تراشیدن موی سر دانش آموزان خلاف مقررات و موجب آسیب دیدن روحیه و شخصیت دانش آموزان است.

در بهار سال ۹۷ نیز دانش‌آموزان مدرسه‌ای در یزد، کلاس‌ها را تعطیل کردند زیرا خانم مدیر، بخشی از موهای بچه‌ها را تراشیده بود تا آنها مجبور شوند سرشان را دوتیغه کنند. مدیر این مدرسه که در محله شیخداد یزد قرار داشت، پس از این اقدام برکنار شد.

آیین‌نامه مدارس که در سال ۱۳۷۲ تصویب شده، با وجود ابهامات و کلی‌گویی‌ها، تنبیه جسمی و روحی دانش آموزان را ممنوع کرده است. در بخشی از ماده ۸۱ این آیین‌نامه از جمله اشاره شده که "در اجرای تنبیه، آبروی دانش‌آموز حفظ شود و از تنبیه در حضور جمع جز در  موارد ضروری اجتناب گردد".

تحقیر دانش‌آموزان تنها به پسربچه‌ها محدود نیست. در اردیبهشت ۹۷ دبیر ورزشی مدرسه گلستان در آبادان، موی بافته دختری ۱۲ ساله را به بهانه بیرون بودن از مقنعه با قیچی چید. در همین ماه، در شهرستان فسا نیز معلم یکی از مدارس دخترانه این شهرستان موهای ۹ دانش‌آموز را به دلیل بلند بودن کوتاه کرد.

این معلم در توجیه کارش گفته بود، دانش‌آموزانی که در نیمکت‌های عقب می‌نشستند برای این دخترها به خاطر موهای بلندشان مزاحمت ایجاد می‌کردند. معلم آبادانی نیز گفته بود موهای دخترک ۱۲ ساله تحریک‌کننده بود.

برای هر دو معلم با شکایت خانواده‌های دانش آموزان پرونده قضایی تشکیل شد.Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب
پربازدیدترین هاصفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | گالري تصاوير | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | درباره ما | RSS | ايميل